2008 (35)


Odpowiedź MRiRW z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie stworzenia systemu niezależnej oceny płodów rolnych (skrót).


Ocena tusz zwierząt rzeźnych
W sprawie niezależnej oceny tusz zwierząt rzeźnych należy podkreślić, iż obowiązek prowadzenia klasyfikacji tusz wynika z przepisów wspólnotowych. W przypadku tusz wieprzowych, skala klasyfikacji została ustalona na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 3220/84 z dnia 13 listopada 1984 r., a szczegółowe zasady jej stosowania zawiera rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2967/85 z 24 października 1985r.
W odniesieniu do tusz wołowych, klasyfikację prowadzi się w oparciu o rozporządzenie Rady (WE) nr 1183/2006 z dnia 24 lipca 2006r., oraz kilka rozporządzeń wykonawczych m.in.: rozporządzenie Komisji (EWG) nr 344/1991, oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 10/2006.
Zasadę stosowania klasyfikacji w Polsce reguluje również ustawa z dnia 21 grudnia 2001 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Należy zauważyć, iż ani przepisy wspólnotowe, ani krajowe nie precyzują statusu rzeczoznawcy prowadzącego klasyfikację tusz – może nim być pracownik zakładu ubojowego, pracownik grupy producentów, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek. Wymagania które musi spełniać rzeczoznawca określa szczegółowo art. 35 ww. ustawy.
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLUS” wyszedł z inicjatywą utworzenia podmiotu w formie spółki, w skład której weszliby przedstawiciele przemysłu mięsnego i producentów trzody chlewnej, który mógłby zająć się prowadzeniem klasyfikacji. Obecnie, regularne kontrole prawidłowości klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych przeprowadzają pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), którzy również podlegają kontroli. Wyniki tych kontroli oraz postulaty przedstawicieli sektora produkcji wieprzowiny przyczyniły się do podjęcia działań przez MRiRW, które mają usprawnić funkcjonujący system klasyfikacji.

Ocena jakości zboża

W obrocie zbożem oceny jakości dostarczanego zboża dokonuje kupujący ziarno, posiadający zwykle odpowiednie laboratorium do określenia istotnych parametrów ziarna. W przypadku pojawienia się wątpliwości, co do rzetelności dokonanej oceny jakości dostarczonego zboża, oferent może skorzystać z usługi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która może, za odpowiednią opłatą, dokonać oceny jakości oferowanej partii zboża.

Ocena parametrów chemicznych mleka

Nawiązując do sektora mleczarskiego, ocena parametrów chemicznych mleka skupowanego przez podmioty skupujące i zakłady mleczarskie wykonywana jest w laboratoriach podmiotów skupiających lub zakładów mleczarskich, lub też w laboratoriach zewnętrznych wykonujących badania na zlecenie. W celu zachowania jak najwyższej jakości badań mleka, w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, dla podmiotu, który w dwóch kolejnych badaniach zawartości tłuszczu w mleku, w ramach badań międzylaboratoryjnych, przekroczył dopuszczalne odchylenia przewidziana jest kara pieniężna w wysokości 2 000 zł.
Metody pobierania próbek mleka do badań zawartości tłuszczu w mleku jaki i metody oznaczania zawartości tłuszczu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2004 r.
Do obowiązków państw UE należy wprowadzanie w życie „prawa żywnościowego”, oraz monitorowanie i kontrolowanie przestrzegania przez podmioty działające na rynku spożywczym odpowiednich wymogów tego prawa na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji. W tym celu, w Polsce został ustanowiony system nadzoru nad produktami pochodzenia zwierzęcego, a podmiotem odpowiedzialnym za jego sprawowanie w tym zakresie jest Inspekcja Weterynaryjna.
Wybór odpowiedniego systemu prowadzenia kontroli mleka surowego, wprowadzanego na rynek, w celu potwierdzenia, że spełnia ono wymagania w zakresie liczby bakterii i liczby komórek somatycznych należy do właściwego podmiotu działającego na rynku spożywczym, odpowiedzialnego za ten produkt. Nie ma przeciwwskazań prawnych, aby podmiot taki zdecydował się powierzyć przeprowadzenie kontroli mleka surowego w niezależnej jednostce.
Rozwiązaniem które powinno przyczynić się do wzmocnienia pozycji rynkowej producentów jest tworzenie grup producentów. Odpowiednie zorganizowanie się i dostosowanie produkcji do wymagań odbiorcy pod względem jakości, ilości i asortymentu z jednoczesnym stosowaniem zasad ochrony środowiska na wszystkich etapach produkcji, przechowywania i dystrybucji produktów rolnych, powinno zapewnić silniejszą pozycję na rynku oraz w kontaktach z przetwórstwem, a w konsekwencji wyższe dochody.


Podsekretarz Stanu MRiRW
Artur Ławniczak



punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2516688